Ośrodek

Stok narciarski Telegraf znajduje się na północnym zboczu najwyższego wzniesienia w granicach administracyjnych miasta Kielce (406 m n.p.m.). Jest niezwykłe atrakcyjnym miejscem z uwagi na bliskość centrum miasta (wraz z wszelkimi atrakcjami i licznymi hotelami i restauracjami), a jednocześnie w otoczeniu zieleni, ciszy i spokoju. Pierwszy wyciąg na górze Telegraf został zainstalowany w latach 70-tych ubiegłego wieku.

Firma Telegraf w sezonie 2017 wybudowała nowe wyciągi orczykowe, lodowisko oraz całkowicie odremontowała karczmę.
W sezonie zimowym stok jest sztucznie naśnieżany, ratrakowany i dobrze oświetlony. Wyciągi działają codziennie od godz. l0.00 do 22.00 a w weekendy oraz dni wolne od pracy od godziny 9.00 do godz 22.00.

Na miejscu dostępne są dwa wyciągi orczykowe wraz z dwiema trasami zjazdowymi, lodowisko, szkółka narciarska, serwis oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, karczma, pole do minigolfa, bezpłatny parking.
Pierwsza trasa zjazdowa, najbardziej nachylona w górnej części, ma ok. 500 m długości, lecz druga ok. 220m.

Firma Telegraf czynnie uczestniczy w życiu miasta Kielc i regionu świętokrzyskiego.
Dbamy o rozrywkę mieszkańców naszego województwa, dlatego organizujemy szereg imprez, zarówno letnich, jak i zimowych.

Poniżej wybrane imprezy ukazujące udział firmy Telegraf w organizacji zajęć sportowych i kulturalnych dla mieszkańców Kielc i całego regionu:
 • W maju 2000 roku odbyła się na stoku TELEGRAF Inauguracja zawodów rowerach górskich _ CYKLOFRAJDY CUP MTB 2000. Udział wzięli kolarze z całej Polski. Udział potwierdzili także czołowi zawodnicy MTB z mistrzynią świata juniorek – Anną Szafraniec włącznie. W sumie wystartowało 160 zawodników. Druga edycja odbyła się w czerwcu. lmprezom towarzyszył Festyn Rodzinny oraz liczne pokazy sportowe, a także występy gwiazd estrady.
 • Ustanowienie Rekordu Guinessa z kieleckiego Telegrafu _ na największa liczbę osób zjeżdżających z narciarskiego stoku na łazienkowych i kuchennych miskach trafił do Księgi Guinessa. "Miski 2000" -pod takim hasłem odbyła się impreza, która jako pierwsza wpisała tego typu kategorię do Księgi.
 • Trzydniowe Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim MTB 2001 na Telegrafie, podczas których Mistrzem Polski został Mariusz Kowal, oceniono pod kątem miejsca i organizacji bardzo dobrze. Wystartowało niemal 250 najlepszych polskich kolarzy.
 • Czwarte Zawodu Pucharu Gór Świętokrzyskich w narciarstwie alpejskim zostały rozegrane na kieleckim Telegrafie. Patronami medialnymi były Gazeta Wyborcza oraz Radio Kielce.
 • W 2004 roku Kieleckie Towarzystwo Narciarskie PUCH współorganizowało z Telegrafem największe przedsięwzięcie sportowo-rekreacyjne pod nazwą: Puchar Gór Świętokrzyskich w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie". Udział wzięło łącznie ponad 600 miłośników sportów zimowych.
 • W 2004 roku firma Telegraf otrzymała nagrodę: ZŁOTA MIOTŁA za estetykę i sposób zagospodarowania terenu zielenią. Nagrodę przyznaje Urząd Miasta Kielce.
 • W 2004 r. odbyły się na stoku Regionalne Eliminacje pucharu Family Cup _ Mistrzostwa Świętokrzyskiego, regionalne eliminacje lX amatorskich mistrzostw Polski w kolarstwie górskim Kross Family Cup 2004.
 • Zawody Family Cup to wymyślona przez wydawnictwo "Sportowy Styl" w pierwszej połowie lat 90. impreza dla amatorskich miłośników sportu. Do zawodów zgłaszają się całe rodziny, a najlepsi mają szansę wygrania naprawdę atrakcyjnych nagród.
 • Amatorskie mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim rozgrywane są aż w 14 kategoriach wiekowych, pięciu wśród kobiet i dziewięciu wśród mężczyzn. Na Telegrafie toczyła się rywalizacja o prymat w województwie, a najlepsi zawodnicy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału Family Cup.
 • W 2005 roku odbył się Finał Amatorskich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim na Telegrafie.
 • Telegraf został w 2006 roku darczyńcą dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz osób z upośledzeniem umysłowym KOŁO. Otrzymali oni możliwość nieodpłatnego korzystania z placu zabaw wraz z całym wyposażeniem w ramach organizacji imprezy z okazji Dnia Dziecka, firma Telegraf przyznała także darowiznę rzeczową.
 • Na Telegrafie odbywają się liczne imprezy firmowe, m.in. w zimowych zawodach zmierzyły się ekipy takich spółek jak: "Dorbud", "Mitex" oraz "Pia Piasecki". Ich zmagania odbyły się w ramach I Zimowego Turnieju Firm.
 • Z uwagi na wysoki poziom usług, na terenie ośrodka Telegraf odbywały się również treningi członków narciarskiej kadry narodowej.
 • Aktualnie największymi imprezami na stoku Telegraf są mistrzostwa Family Cup rozgrywające się w tym miejscu od 2000 r. Eliminacje mistrzostw Polski amatorów w narciarstwie alpejskim, snowboardzie oraz kolarstwie górskim są organizowane 4 razy – w tym w ciągu ostatnich 3 lat trzy razy i w roku 2010 po raz kolejny.
 • Na stoku Telegraf jest organizowany finał amatorskich mistrzostw Family Cup w kolarstwie górskim -z uwagi na doskonałą organizację imprezy we współpracy z MOSiR. W finale startujących jest ok. 700-800 osób z całej Polski.
Serdecznie zapraszamy!